Alaçatı Çarşısı ve Çevresindeki Oteller

Alaçatı çarşı otelleri merkezi konumu ile sizleri ağırlamak için can atıyor…

Sörf olanakları, kamp alanları ve trekking noktaları… Bu üç özellik ile Alaçatı son dönemlerin en popüler tatil merkezi olurken gece hayatı, eğlence noktaları ve butik oteller ise bölgenin sahip olduğu şöhreti en üst sıralara taşıyor.

Alaçatı Çarşısı ise bu bölgeye gelmenin belki de en önemli sebebidir. Alaçatı’nın tarihi binalar arasında gezinirken hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş yapabilirsiniz mesela. Hint ve çin malları, suni deri, imitasyon markalar bulabileceğiniz ürünler arasındadır. Ana sokaktan çıkıp sokaklara girince ise eski güzel Rum evlerinin güzelliği gözler önüne serilecektir.Alaçatı otelleri de bu güzellikler arasındadır. Alaçatı çarşı otelleri tarihi Rum evlerinin restore edilmesi sonucu kurulmuştur ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Bir anda kendinizi bölgenin tarihi köşelerinde bulabilirsiniz. Sokaklarında tipik Ege mimarisinin izlerini gösteren çeşmeler bu köşelerin en ünlüsüdür. Görmeniz gerekenler arasında ise Kabadayı, Kandıra Maraş, Mimar Memed, Şekerci, Halk ve Yeni Belediye Çeşmesi

Alaçatı’nın masmavi denizine yakın olması ise ayrı bir avantajıdır. Sakız kokusunu içinize çekerken beğendiğiniz bir restoranda Alaçatı yemekleri eşliğinde doğanın güzelliklerini seyredebilirsiniz. Alaçatı çarşı otelleri sayesinde dilediğiniz an dilediğiniz yerde olabilirsiniz.

Alaçatı Çarşı Otelleri

Alaçatı çarşısına yakın olan ya da çarşı içinde yer alan oteller ise merkezi noktalara yakın olması nedeniyle fazlasıyla rağbet görüyor. Butik bir konseptte hizmet vermeleri sebebiyle de kişilerin keyifli bir tatil geçirmelerini sağlıyor. Alaçatı tatilinde tercihinizi ya çarşı içindeki isimlerden ya da çarşıya yakın bir konumda bulunan tesislerden yana kullanabilirsiniz.

Tercihiniz hangisinden yana olur bilinmez ama harika bir tatil geçireceğiniz garantidir. Bilhassa doğal ortamlardan hoşlanıyorsanız… Aşağıda verdiğimiz tavsiyeleri inceleyebilir ve maviyle beyazı buluşturan otellerden birini seçebilirsiniz.

Çarşı İçi Oteller

 

Tüm Alaçatı otellerini incelemek için tıklayın…

Çarşıya Yakın Oteller

 • Tirangulo Otel
 • Alaroof Otel
 • Pupil Otel
 • 24 Suits Hotel
 • Gubiba Otel
 • Sakızlar Konağı Otel
 • Golden Resort Hotel
 • La Capria Suit Hotel
 • Dolce Vita Otel
 • Dört Mevsim Butik Otel
 • Villa Fora Otel

Görülmesi Gereken Yerlerden Bazıları…

Alaçatı çarşı içi otelleri içerisinde seçiminizi yapıp otelinize yerleştikten sonra yapmanız gereken bölgedeki tarihi yerleri görmek olmalı. Alaçatı otel ve çarşı bölgesinde yer alan ya da tamamen keşfedilmemiş cennet köşelerde yer alan bölgelerden bazıları:

 • Taş Rum Evleri

Alaçatı Çarşı’nın küçük ve dar sokaklarında gezerken tarihi Rum evleri karşılaşırsınız. Taş malzeme ile hazırlanan bu evlerin üzeri çiçeklerle süslüdür, pencereleri ise mavinin güzelliğine emanet edilmiştir. Sanıldığının aksine bu evler ponza ile değil, yöreye özel bir taşla yapılmıştır. Bu taşların en önemli özelliği zamanla sertleşmesi ve ısı yalıtımı sağlamasıdır. Bu sayede evler kışın sıcak, yazın ise serindir. Meraklılarına bir not: bu evlerin inşasında kullanılan beyaz taşlar, toprak, kireç, saman, yumurta akı harç ile yapılmıştır.

 • Alaçatı Cumartesi Pazarı

Kim demiş tatilde alışveriş yapılmaz diye? Aksine kadınların tatil sırasında en sevdiği şey alışveriş yapmak ve yöresel ürünlere göz gezdirmektir. Alaçatı ise kadınların bu hayalini cumartesi pazarı ile gerçekleştiriyor ve ucu bucağı görülmeyecek bir alışveriş alanı sunuyor. Bu pazarın Ege’nin en birinci, Türkiye’nin ise ilk onu arasında söylersek büyüklüğü hakkında fikir vermiş oluruz sanırım.

Satılan ürünler ise aynı oranda fazladır. Ege otları listenin ilk sırasında kendini gösteriyor. Daha sonra ise organik meyve ve sebzeler en çok satılanlar arasında yerini alıyor. Ege kasabasına gelmişken taze balıklarda unutulmuyor elbet. Hem de açık artırma ile satılıyor. Peynir bölümüne geçildiğinde de İzmir tulumundan başlayan hikaye sayısız çeşitle anlatılmaya devam ediyor.

 • Antika Pazarı

Alışveriş sevdası Alaçatı Çarşısı’nda yer alan Antika Pazarı ile devam ediyor. Hem de sadece yöresel ürünlerle değil… Öyle ki bu pazarı gezdiğinizde Anadolu’nun her yerinden toplanıp getirilen otantik eşyalar görüyorsunuz. Bazen eski bir Rum evinin işlemeli kapısı çarpıyor gözünüze, bazen de tarihi bir dikiş makinesi kendini gösteriyor.

Alaçatı Çarşısı’nda Pazar günü kurulan bu alan, özellikle koleksiyonerler için bulunmaz bir nimet. Ve evini otantik eşyalarla bezeyen kadınlar için tam bir fikir tufanı. Satılan diğer ürünler arasında da at arabası, bronz heykel, gemi çapası, vazolar yer alıyor. Genelde ise Osmanlı Dönemi malzemelerinin ağırlıkta olduğunu söylemek mümkün. Alaçatı çarşı otelleri, Alaçatı butik oteller ve diğer konaklama seçeneklerini değerlendirerek kusursuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri