Alaçatı’nın Tertemiz Plajları ve Berrak Suları

Alaçatı plajları, berrak denizi, keyifli koyları ve benzersiz dokusuyla Türkiye’nin cennet köşelerindendir. Yıl boyunca esen rüzgarların serin havası ve berrak güneş ile Alaçatı dünyanın en güzel tatil merkezlerinden biri oluyor.

Denizin, güneşin ve kumun tadını çıkarmak isteyenleri ise Alaçatı otelleri birbirinden ünlü plajları ile karşılıyor. Dalış tutkunları su altının gizemli dünyasının kapılarını aralıyor, dinlenmek isteyenler şezlonga kurulup heyecan dolu bir kitabın sayfalarında dalıp gidiyor, sporcular ise beach voleyboluna uygun kumsallarda  antrenmanlarına devam ediyor.

Tatil keyfinizi üst noktalara taşımak için sizler de birbirinden güzel Alaçatı plajları arasından dilediğinizi seçebilir ve geri sayıma başlayabilirsiniz.

Çark Plajı ve Çevresindeki Oteller

Alaçatı plajları dendiği zaman akla ilk olarak Çark Plajı gelir.  Mart ayının gelmesiyle tüm gözler bu plaja doğru çevrilir ve neredeyse Ekim ayına kadar gördüğü ilgiyi hiç kaybetmez. Masmavi denizinden mi yoksa kusursuz kumlarından mı bilinmez burası Türkiye’nin en özel alanlarından biri olarak kabul edilir.

Çark Plajı nerede? diye merak edenler için kısa bir tarif vermek gerekirse liman mevkiinde olduğunu söylemek yeterlidir. Zaten Port Alaçatı Marina’dan ilerlediğiniz zaman birbirinden güzel tesisler misafirlerine göz kırpacaktır.

Plaja geldiğiniz zaman burasıyla ilgili duyduklarınızın ne kadar doğru olduğuna hak vereceksiniz. Öyle ki rengârenk sörf tahtaları plajın güzelliği ile bir bütün oluştururken, masmavi denizi de manzaranın ana güzelliğine sahip olacak. Alaçatı sörf merkezleri içinde en önemlilerdendir. Alaçatı plaj seçenekleriniz içinde ilk sırayı almalıdır.

Çark Plajı’nın en önemli özelliği derin seviyesinin az olmasıdır. Bu özelliği sayesinde hem çocuklu aileler rahatlıkla tatil yapabilmektedir hem de sörf yapmayı yeni öğrenenler için güzel bir zemin oluşturmaktadır. Çark plajının sörf yapmaya elverişli rüzgârı sayesinde burası tam bir merkez olmuştur.

 • Alaçatı Beach Resort
 • Solto Alaçatı Hotel 
 • Alaçatı Marina Palace plaja yakın otellerdendir.

Ilıca Plajı ve Çevresindeki Oteller

Alaçatı beldesine yakın bir mesafede yer alan Ilıca Plajı, 2 kilometre uzunluğundaki sahiliyle dikkat çekiyor ve Alaçatı plajları içinde en uzun plaj unvanını elinde bulunduruyor. Genişliği sayesinde de herkes o kalabalığa rağmen rahatlıkla denize girebiliyor.

Ilıca Plajı’nın en önemli özelliği denizin içinde kaynayan sıcak termal sularıdır. Bu sayede Ilıca, yöredeki diğer tüm plajları büyük birer termal havuz halinde getiriyor. Beyaz kumları ise bölgenin güzelliğini bir adım daha öteye taşıyor. Ilıca Plajı’nın çevresinde konumlanan termal tesisleri ve lüks konaklama imkanları nedeniyle de rağbet görmeye devam ediyor.

Ilıca’nın öneminin her geçen gün artması nedeniyle buraya yeni oteller yapılmaya devam ediyor. Var olanlar ise yenilikçi yaklaşımlarını sürdürüyor. Ilıca Plajı ve çevresindeki otellerde konaklayarak hem şifalı sulardan faydalanabilir hem de Ege’nin muhteşem denizinde yüzebilirsiniz.

 • İmren Han Otel
 • Gubiba Otel
 • Dolce Vita Otel
 • Sakız Ev Otel
 • Beyevi Otel Alaçatı plajları içinde ayrı bir yeri olan Ilıca’nın çevresindeki oteller.

 

Aya Yorgi Plajı

Aya Yorgi, sadece Ege Bölgesi’nin değil, tüm Türkiye’nin en güzel koylarından biridir. Merkeze en yakın koy olmasının yanı sıra, burada deniz bir başka güzeldir, bir başka mavidir. Bu sebeple yaz mevsiminin yaklaşmasıyla bu koyda hareketli günler başlar. Alaçatı plaj tercihleriniz arasında Aya Yorgi’yi de bulundurmalısınız.

Tatil boyunca burada ünlü isimlerle karşılaşmak mümkündür. Kalabalığı ise coşkulu bir eğlenceye dönüşür. Çünkü bölgenin en güzel mekanları bu koyda yerini almıştır. Cafe Pi Beach Club, Granada Beach, Sole Mare, Paparazzi Alaçatı gece kulüplerinden sadece bir kaçıdır.

Aya Yorgi’ye ulaşmak ise oldukça kolaydır. Kendi aracınızla gittiğiniz zaman Çeşme merkeze girmeden Dalyanköy’e giden yoldan devam edebilirsiniz. Sağınız kalan Çeşme Aya Yorgi Plajı tabelaları sizi muhteşem bir coğrafyaya taşıyacaktır.

alaçatı beach

 • Loveyou Hotel Aya Yorgi
 • Dalyan Residence & Suites 
 • Twins Hotel  
 • Koz Nese Hotel
 • Koz Eren Hotel
 • Boyalık Beach Hotel & SPA
 • Boyalık Demirel Residence & Hotel
 • Larimar Boutique Hotel Alaçatı beachleri arasında yer alan Aya Yorgi’nin etrafındaki konaklama birimleridir.

 Yumru Koy Plajı

Alaçatı’nın en güzel köşelerinden biri olarak kabul edilen Yumru Koy Plajı, masmavi denizinde birbirinden eğlenceli aktivitelere yer veriyor. Her şeyden önemlisi Alaçatı’nın doğal ortamına şahitlik ediyor.Alaçatı gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Yumru Koy Plajı’nın en önemli özelliği Alaçatı’nın en ünlü sörf kulüplerine ev sahipliği yapmasıdır. Bu koyun kıyıdan uzaklığı 1900 metredir. Doğu kıyısının dağ olması nedeniyle de açık denizi korkusu oluşmamaktadır. Alanın üç bir tarafı kara ile çevrilidir ve sadece güney kısmı açıkta kalır. Bu özelliği ise Yumru Koyu olduğundan daha güvenli kılmaktadır.

Eğlence açısından da diğer tüm Alaçatı plajlarını kıskandıracak kadar iddialıdır. Gündüzleri sörf tahtaları, kitesurf gösterileri kendisini gösterirken, akşamları ise ortam parti atmosferine dönüşür ve sabaha kadar dans edilir.

Piyade Plajı ve Çevresindeki Oteller

Alaçatı plajları içinde bir diğer ünlüsü de Piyade Plajı. Buranın öne çıkan özelliği de uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir yapıya sahip olmasıdır. Piyade Plajı’nda gün deniz girerek başlıyor, güneşin batışını izleyerek devam ediyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar partiler sürüyor. Kısaca burası 24 saat uyumuyor. Plaja canlılık veren Sole Mare Beach Club’ta düzenlediği organizasyonlarla buranın popülerliğini artırmaya devam ediyor.

Piyade Plajı’nın en önemli özelliği düz bir yapıya sahip olmasıdır. Bu sayede hemen hemen tüm sporlar yapılabilir. Rüzgar sörfü bir yana plaj voleybolu oynayabilir ve sakin bir şekilde denize girebilirsiniz. Denizinin doğal yapısı da yüzmek ve spor yapmak için oldukça uygundur.

alaçatı plaj

Seaside  

Alaçatı’nın en temiz denizine sahiptir Seaside… 5000 metrekarelik kumsalı ise bu güzelliği bir adım daha öteye taşır ve kalabalığa ev sahipliği yapar. Restoranı, kulübü ve konser alanı ise buranın sadece denize girilebilecek bir yer olmaktan çıkarmış ve eğlencenin merkezi de yapmıştır. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren partilerde dans etmek burada ayrı bir keyiftir. Alaçatı beach Seaside güzelliği ile sizi de büyüleyecek.

 • Windsurf Paradise

Alaçatı yat limanına yakın bir konumda yer alan Windsurf Paradise adından da anlaşılacağı üzere rüzgar sörfü öğrenmek isteyenlerin noktası. Öncelik plajın sahip olduğu sığ yapısı başlangıç seviyesindeki öğrencilere kolaylık sağlıyor ve kısa süre içerisinde sörf yapmayı öğrenebiliyorlar. Hiç yüzme bilmeyen minikler ise yine bu plajda ilk denemelerini gerçekleştirebiliyor. Alaçatı plaj seçeneklerinizin arasında yer almasında fayda var.

Alaçatı Plajları ve Özellikleri

  • Sığ yapısı ve rüzgara elverişli konumu sayesinde windsurf, kitesurf gibi sporların merkezidir.
  • Görülmeye değer sualtı manzaraları dalış tutkunları için idealdir.
  • Berrak ve soğuk yapısı sayesinde yüzmek burada ayrı bir keyiftir.
  • Sığ yapısı yüzme bilmeyenlere kolaylık sağlar.
  • Uzun sahil şeridi sayesinde herkes kalabalığa rağmen rahatlıkla denize girebilir.
  • Plajlarda düzenlenen parti ve organizasyonlar tatil keyfini artıracaktır.

Alaçatı beachleri, plajları ve ünlü lokasyonları bu şekildedir. Tatil sırasında tek bir noktaya bağlı kalmadan her yeri sırasıyla gezebilir hatta yeni noktalar keşfedebilirsiniz. Alaçatı plajları altın kumları ve huzurlu havası ile sizleri ağırlamak için can atıyor…

Alaçatı otelleri için tıklayınız.