Sörfün Başkentinde Rüzgarla Eğlence

Alaçatı sörf
Alaçatı sörf okulları ve ders ücretleri →

Alaçatı sörf tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor!

Dünyanın en ünlü sörf merkezlerinin arasında sayılan Alaçatı, şanslı bölgelerden biridir. Denizinin sığ bir yapıya sahip olması ve yıl boyu esen rüzgar şiddeti onu özel yerlerden biri yapmıştır.Ege’nin tüm güzelliklerini de ele alan Alaçatı otelleri bu tür aktiviteleri sizlerle buluşmaktadır. Alaçatı sörf merkezleri, sörf nedir, nasıl yapılır, sörfün tarihi ve faydaları sayfamızda! 

Alaçatı sörf yapmaya uygun bir atmosfer sunarken, özellikle bazı plajlarıyla sporcuların tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Alaçatı sörf merkezleri dendiği zaman ise birkaç isim öne çıkıyor. Çark Plajı, Windsurf Paradise, Yumru Koy ve Seaside… Özellikle başlangıç seviyesinde olanlar ve denemelerini ilk kez yapanların Yumru Koy’da konumlanan okullardan ders almaları ve bu koyun denizinde tecrübe kazanmaları tavsiye ediliyor. Alaçatı rüzgar sörfü konusunda popüler isimlerden biri olmaya devam ediyor.

Alaçatı’nın Ünlü Sörfçüleri

Alaçatı, yerli ve yabancı pek çok kişinin antrenman merkezidir. Burada her gün Alaçatı’nın ünlü sörfçüleri ile karşılaşmak ve onlarla tanışmak mümkün.

Türkiye’nin en ünlü sörfçüleri kuşkusuz Çağla Kubat ve Bora Kozanoğlu’dur. Açtıkları okul sayesinde pek çok genç bu sporu sevmiş ve profesyonel olarak yarışmalara katılmaya başlamıştır. Eğer şansınız varsa Windsurf Dünya Şampiyonasında birincilik elde eden Lena Aylin Erdil, Ertuğrul İçingir, Korhan Baran, Burak Dalgıç, Can Coşkun, Ali Urgancı gibi isimlerle de yine Alaçatı sularında karşılaşabilirsiniz. Alaçatı sörf merkezleri sadece rüzgar sörfü alanında değil farklı alanlarda da sporcuları ağırlamaktadır.

Başlangıç seviye sörf eğitimi →
Orta seviye sörf eğitimi →
İleri seviye sörf eğitimi →

Sörfün Faydaları

Rüzgar sörfü vücuda kattığı pek çok fayda ile daha sağlıklı ve zinde olmanızı sağlıyor. Türkiye’de ender yerlerden olan Alaçatı windsurf merkezi, sörf tutkunlarına bu fırsatı tanırken tatilcilerin de sörf sporu ile tanışmasını sağlıyor.

Sörf yapmanın bilinen faydaları:

 • Rüzgarla aynı dili konuşmanızı sağlar.
 • Doğayla uyum içinde yaşanmasına yardımcı olur.
 • Denge ve hakimiyet kurma konusunda kondisyonu güçlendirir.
 • Deniz üzerinde hızlı bir şekilde ilerlemenin keyfini yaşatır.
 • Profesyonelliğe doğru ilerledikçe yarışlara katılmanızı ve başarınızı derecelendirmenizi sağlar.
 • Çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerine katkı sağlar.
 • Beden dilinin gelişmesine yardımcı olur.
 • Sosyal çevrenizin artmasına ve yeni sporcularla tanışmanıza olanak verir.

Alaçatı’da sörf yapmak tatilinizin daha güzel geçmesini sağlayacak elbette. Sörfün faydaları sadece fiziksel olmakla kalmayıp ruhsal olarak da etkisini gösterecek. Tatilinizin sonunda yenilendiğinizi hissedeceksiniz…

Sörfün Heyecanlı Serüveni

Alaçatıda sörf Sörfün tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır ancak 1970 yılında resmi bir spor olarak kabul edilmiştir. İlk olarak kimin uyguladığı bilinmese de bu işinin öncülüğünü 1968 yılında Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake üstlenmiştir. Eski tarihler incelendiğinde ise sörfü ilk keşfedenlerin dalgaları yakalayan balıkçılar olduğu söylenir. Bu etkili yöntem gün geçtikçe eğlence şekline dönüşmeye başlamış ve evrimsel süreç başlamıştır.

Özellikle 1970 yılından sonra başta denize kıyısı olan ülkeler olmak üzere sörf yaygınlaşmaya başlamış ve herkesin keyifle yaptığı bir spora dönüşmüştür. Daha sonra sörfe çeşitli hareketler eklenerek kaykay, snowboard, su kayağı gibi spor farklı türler ortaya çıkmıştır. Zıplama, takla atma, hızla dönüşler ve serbest stiller rüzgarla eğlenmeyi daha keyifli kılmıştır.

Bugün, bu sporun daha geniş kitlelere sayılması amacıyla dünyanın her yerinde okullar açılmaya devam ediyor, yarışlar düzenleniyor ve herkesin takip ettiği bir spor olarak kabul ediliyor.

Sörf nedir?

Sörf nedir sorusuna verilebilecek en basit tarif dalgaları sürme sanatıdır. Atletizmin güzelliğini doğanın gücüyle harmanlamaksa bu sporu diğerlerinden farklı kılıyor ve kişiler bir anlamda doğayla mücadele etmesini öğreniyor.

Rüzgara karşı değil, rüzgarla beraber hareket etmek, doğanın dilinden anlamak ve deniz üzerinde en hızlı şekilde ilerlemek sporun temelini oluşturuyor. Düzenli olarak yapmanın ise hem ruh hem de beden gelişimi için fazlasıyla fayda sağlıyor.

Sörf Nasıl Yapılır?

Sörf nasıl yapılırSörf, vücudun tahta üzerinde dengede durulmasıyla ve yelkeni doğru kullanılmasıyla yapılır. Deniz üzerinde rüzgarın gücüyle ilerlenir. Anlatımı basit gibi görünse de deniz üzerinde başarılı bir performans gösterebilmek için eğitmenden ders almak ve pratik olarak uygulamak gerekir. Denge ve hakimiyet konusunda kişilerin belli bir başarıya ulaşmasını sağlar. Bu sebeple uzmanlar 7 yaşında eğitim almaya başlanması gerektiğini tavsiye ediyor.

Başlangıç seviyesi sörf eğitmi ilk olarak rüzgârın yönünü, akıntının gidişatını takip etmeyi ve yelkeni doğru yönlendirmeyi öğretmektedirler. Eğitim süresinden ilerledikçe uygulamalar çok daha eğlenceli ve başarılı olmaya başlıyor.Orta ve ileri seviye sörf eğitimi de bitince  artistik hareketler ile izleyenlere tam bir görsel şölen sunuyor.

Rüzgar sörfü nasıl yapılır? Sorusunun cevabını anlamak için tüm detayları incelemeli, hareketlerin yapılışlarına dikkat edilmeli ve profesyoneller izlenmelidir.

Dünyanın Sörf Merkezleri

Denize kıyısı olan ve özellikle geçimini balıkçılıkla sağlayan pek çok ülke eski tarihlerden beri sörf yapmaya devam ediyor. Her ne kadar bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmış olsa da sonra eğlenceli bir spora dönüşmüş olan dünya sörf merkezleri bugün ise pek çok bölge sporcuların adeta antrenman noktasıdır.

Dünya sörf merkezleri arasında Yeni Zelanda, Kosta Rika, Hawaii gibi ülkeler sayılıyor. Yeni Zelanda’nın üçüncü büyük şehri Wellington en iyi örneklerden biridir. Bölge halkı tarafından “Rüzgarlı Şehir” ismiyle anılan bu şehir, yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız dünya sörf merkezleri arasından seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Dünya sörf merkezleri şu şekildedir;

 • Lake Arenal, Kosta Rika
 • Maui, Hawaii Takım Adası
 • Boracay Adası, Filipinler
 • Langebaan, Güney Afrika

Alaçatı sörf sporunun en canlı ve ilgi çekici noktalarından biri. Siz de beldede geçirdiğiniz tatil boyunca sörf yapmayı öğrenebilir, Alaçatı rüzgar sörfü eğitimlerinden yararlanabilir, yeteneklerinizin farkına varabilir, çocuklarınızı bu spora yönlendirebilirsiniz. Farklı ve eğlenceli bir tatil sizi bekliyor..