Alaçatı Ulaşım Alternatifleri

Nasıl Gidilir?

Alaçatı’ya nasıl gidilir, Alaçatı ulaşım alternatifleri nelerdir, en ekonomik yol hangisi merak ediyorsanız doğru adrestesiniz… İzmir Alaçatı ulaşım seçeneklerini sayfamızda bulabilirsiniz.

İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, denizden 3 kilometre içeride yer alıyor. Alaçatı ulaşım alternatiflerinden yararlanılarak önce Alaçatı’ya, ardından Ilıca’ya daha sonra ise Çeşme’ye ulaşılıyor.

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Alaçatı’nın ziyaretçi oranı artmaya başlıyor, yaz aylarında ise bu rakam maksimum seviyelere ulaşıyor. Beldenin gördüğü bu yoğun ilgi sayesinde de ulaşım alternatifleri günbegün artarken seyahatler de oldukça konforlu geçiyor. Alaçatı’ya sefer yapan otobüs ve uçaklar her geçen gün yenilenerek yolcularını tatil merkezine ulaştırıyor.

Alaçatı’ya nasıl gidilir? Sorusuna bu açıdan farklı yanıtlar vermek mümkündür. Son zamanlarda çok sıklıkla ziyaretçi çeken alaçatı otelleri hızla gelişen ulaşım ağlarını da beraberinde getirmiş ve herkesin ihtiyacına cevap verebilmek için hazırlanmıştır. Uzaklıklar ise ortalama olarak İzmir il merkezine 70, İzmir havalimanına 90 kilometre civarındadır. İzmir’den yola çıkan tatilciler Alaçatı otoban yolunu tercih ederek maksimum yarım saat içerisinde beldeye ulaşabiliyor. Uzak illerden gelecek kişiler için de en ideal yol, uçakla İzmir’e ulaşmak ve daha sonra beldeye doğru yönelmek oluyor. Alaçatı ulaşım seçeneklerinin fazla olması kolaylıkla beldeye ulaşılmasını sağlıyor.

Kendi aracınızla yola çıkmak niyetindeyseniz yola çıkacağınız şehre göre bir rota belirlemeniz gerekecektir.  İstanbul’dan gelecek misafirler Yenikapı-Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km’lik bir yol daha sizi bekliyor olacak. Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ya ulaşılacaktır. Ankara’dan Alaçatı’ya ulaşacak kişiler ise Afyon – Uşak – Manisa istikametini tercih ederek beldeye gelinmektedir.

Alaçatı otobüs firmaları; kişileri bölgeye en rahat ve konforlu bir şekilde ulaştıran yöntemlerden biridir. Hemen hemen tüm illerden Alaçatı’ya direk otobüs bulunuyor.

Havayoluyla Alaçatı bölgesine ulaşmanın tek yolu ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gitmektir. İzmir’e ulaştıktan sonra ya araç kiralayarak kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz ya da günün her saati düzenlenen otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Denizyoluyla Alaçatı bölgesine ulaşmak ise hem hızlı hem de eğlenceli bir yöntemdir. Alaçatı’nın sahip olduğu yat limanı hem özel yatlara hem de tur programlarındaki teknelere ev sahipliği yapıyor.

Ulaşım Alternatifleri Neye Göre Seçilmeli?

Alaçatı’ya hangi şehirden geleceğiniz ulaşım alternatifi belirleme konusunda en etkili faktördür. İzmir, Manisa, Aydın gibi şehirlerde ikamet edenlerin kendi araçlarıyla ulaşım sağlaması isabetli bir karar olacaktır. İstanbul, Ankara, Adana gibi şehirlerden gelenlerin ise önce İzmir Havalimanına gelmeleri daha sonra kara yolunu tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Alaçatı uçak seferleri ihtiyaçları karşılayacak niteliktedir.

Uçakla Alaçatı

Alaçatı Uçak Bileti

alaçatı uçak bileti

 

Alaçatı’ya uçakla gelmek istiyorsanız öncelikle İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na gelmeniz gerekiyor. Alaçatı’ya sadece 90 km uzaklıkta olan havaalanına geldikten sonra, Alaçatı otele giden otobüslerden, transfer şirketlerinden ve ulaşımınızı sağladığınız havayolu şirketlerinin özel servislerinden yararlanabilirsiniz. Alaçatı uçak seferleri tatilinize daha rahat başlamanızı sağlayacak.

Trafik durumuna göre 45 dakika ya da 1 saat gibi bir zaman aralığında beldeye ulaşmış olacaksınız. İstanbul Avrupa Yakası’ndan gelenler Atatürk, Anadolu Yakası’ndan gelenler ise Sabiha Gökçen Havalimanlarını kullanabilirler. Ankara’dan ise Esenboğa Havaalanı sizleri kente ulaştıracak. İzmir uçak seferleri ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Uçak Bileti Masraflarınızdan Kurtulabilirsiniz!

Eğer tatil gününüzü aylar öncesinden belirleyip uçak biletinizi almadıysanız yaz mevsimindeki uçuk bilet fiyatları ile karşı karşıya kalacaksınız. Ancak bunun da bir çözümü var. Bazı tur firmaları sizlere 5 – 7 günlük tur programları hazırlarken bu organizasyonlar dahilinde ulaşım masraflarınızı da karşılıyor. Bu fırsatlardan yararlanarak siz de masraflarınızı en aza indirebilirsiniz. Alaçatı uçak seferleri bütçenizi rahatlatacak.

Otobüsle Alaçatı

Alaçatı Otobüs Bileti

Alaçatı otobüs firmaları sizlere hemen hemen her şehirden tatil beldesine gelmek için olanak tanıyorlar. Direkt otobüsler ya da Çeşme aktarmalı seferler düzenleyen firmalar ile yaz ve kış mevsimlerinde Alaçatı ulaşımı mevcuttur.

Eğer İzmir’i ilk durağınız olarak görürsek, kent garajından veya Üçkuyular Garajdan Alaçatı Seyahat otobüsüne binmeniz yeterli, 1 saat içinde Alaçatı’ya ulaşmış olursunuz. Çeşme’de inmeyi tercih ederseniz minibüsler ve otobüsler ile yaklaşık 20 dakikada tatil beldesine varmış olursunuz.

8 saatlik bir İzmir yolculuğu ve ardından yaklaşık 1 saatlik bir mesafe ile tatilinize başlayabilirsiniz. Alaçatı otobüs firmaları düzenli seferleri ile sizi hiç bekletmeyecek.

Alaçatı’ya sefer düzenleyen otobüs firmaları iletişim bilgileri:

Ulusoy
Tel: 444 1 888
Web: www.ulusoy.com.tr

Anadolu Turizm
Tel: 444 01 64
Web: www.anadolubilet.com.tr

Varan
Tel: 444 8 999
Web: www.varan.com.tr

Pamukkale
Tel: 0850 333 3535
Web: www.pamukkale.com.tr

Kamil Koç
Tel: 444 0 562
Web: www.kamilkoc.com.tr

Metro
Tel: 444 34 55
Web: www.metroturizm.com.tr

En Ekonomik Yol

Otel fırsatı satın alıyorsanız tatil firmanızın araçları ile Alaçatı’ya gelebilirsiniz. Otelinize yerleşene kadar size eşlik eden tur firmaları ile daha rahat bir tatil geçirmeniz mümkün. Ulaşım ve konaklama masraflarınızı da daha avantajlı hale getirmiş olacaksınız. Beldeye ulaşım zamanlarını kendileri belirlemek isteyenler ise Alaçatı otobüs seferleri seçeneklerinden yararlanmalılar.

Kendi Aracınızla

Alaçatıya Nasıl Gidilir

Alaçatı’ya kendi aracınızla da gelmeniz mümkün. Farklı illerden otoyolları kullanarak tatil beldemize varabilirsiniz.

İstanbul’dan

İstanbul’dan Alaçatı’ya gelirken dilerseniz Yenikapı- Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km’lik bir yol kullanabilirsiniz. Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ya gelmeniz mümkün.

Diğer bir seçenek ise İzmit yolunu kullanarak Gebze’den Bursa Çevre yoluna çıkabilir, sonrasında Bursa – Edremit, Kırkağaç, Manisa ve Sonrasında İzmir’e gelebilirsiniz. İzmir Alaçatı arası yaklaşık 10 kilometre ve 20 dakikada aşılabilecek durumda.

Ankara’dan

Ankara’dan yola çıkan tatilciler ise yaklaşık 670 kilometrelik yolu 10 saatte kat edebilirler. Öncelikle Ankara – Eskişehir otoyolundan ilerleyerek Afyon sapağından devam etmeleri gerekiyor. D300 yolunu takiben Uşak’ı geride bırakınca İzmir istikametinde tabelaların yönlendirmeleri ile ilerleyebilirler. Son olarak İzmir – Çeşme yolundan yaklaşık 20 dakikada tatil beldemizde olacaklar.

Araçla Alaçatı

İstanbul-Alaçatı yaklaşık 640 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 9 saat,

Bursa-Alaçatı yaklaşık 410 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 5 saat 30 dakika,

Ankara-Alaçatı yaklaşık 660 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 9 saat,

Antalya-Alaçatı yaklaşık 535 kilometre(km) ve araçla ortalama 8 saat,

Adana-Alaçatı arası 978 kilometre (km) ve araçla ortalama 13 saat 40 dakika sürmektedir.

En Avantajlı Yol Hangisi?

Kendi aracınızla yolculuk yapmak rahat ve kolay gözükse de maddi açıdan sizi zorlayabilir. Yakın şehirlerden yola çıkmıyorsanız eğer otobüs, uçak gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca otel fırsatlarına ya da turlara dahil olan ulaşım hizmetleriyle de bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Alaçatı’da Nerede Kalınır? – Alaçatı’nın En Güzel Otelleri

Alaçatı’da Nerede Kalınır? Oteller ve alternatif konaklama imkanlarını görmek için tıklayın..

Alaçatı’ya Nasıl Giderim? – Yol Tarifi

Yol Tarifi Al

Yol Tarifi Al